NajdiKáru - soukromá inzerce ojetých aut, bez autobazaru, bez provize!

Narazili jste na skrytou vadu? Poradíme vám, co s tím

Počet aut v rodinách roste a dnes je už poměrně běžné, že v jedné domácnosti okupují garáž dvě auta.

 

Počet aut v rodinách roste a dnes je už poměrně běžné, že v jedné domácnosti okupují garáž dvě auta. A protože nové auto rychle snižuje svou hodnotu, dáváme přednost ojetinám. Co když jsme se ale s nákupem unáhlili a zjistili nějakou skrytou vadu?

 

Vady zjevné X skryté

Předpokládejme, že jste si coby zájemce o nové auto pečlivě prohlédli veškeré vybavení vozu a byli jste pozorní také při zkušební jízdě. Na žádné vady jste nenarazili a pokud ano, byli jste na ně už předem upozorněni majitelem. Tyto zjevné vady jsou tedy patrné na první pohled (například zrezlý blatník) a rovněž musí být uvedeny v předávacím protokolu.

Vady skryté však jako zájemce běžným způsobem neodhalíte, projeví se totiž až po nějakém čase užívání vozu (stočený tachometr, chybějící airbag…). Za takovou opravu bychom často dali takovou částku, že by se nám investice do ojetého auta vůbec nevyplatila.

Pamatujte: Prodávající odpovídá pouze za vady (i skryté), které vůz má v době předání.
 

Výsledky průzkumu Asociace obchodu s ojetými automobily nejsou zrovna uklidňující. Skoro polovina lidí se po koupi ojetého vozu potýkala s­ technickými problémy, na které nebyla prodávajícím předem upozorněna. Nejčastější závady jsou v elektronice vozidla (14,9 %), v motoru (13,2 %) a na podvozku (6­ %). Přibližně každý desátý zákazník následně zjistil, že vozidlo bylo v minulosti havarované. Nakládání s reklamacemi bylo vesměs tragické – tři čtvrtiny z nich končí pro zákazníka neúspěšně.

Největší hrozbu představují vozy, které pocházejí z individuálních dovozů ze zahraničí. Přetáčení tachometru je obvykle prováděno na území ČR z důvodu, že v zahraničí jsou za tyto časté prakticky vysoké tresty. U těchto dovezených automobilů navíc hrozí, že se jedná o zpronevěřené či kradené auto, které má padělané doklady.

Co s tím? Záruka existuje!

Narazili jste na skrytou vadu? Nezoufejte a především vadu NEOPRAVUJTE. Auto musí zůstat za každou cenu ve stavu, ve kterém se závada projevila. Pokud necháte vadu opravit, s reklamací neuspějete a navíc ztrácíte i nárok na náhradu škody. Automobil ani nevyužívejte, poškození by se mohlo ještě zhoršit! Co nejdříve informujte písemně prodávajícího a v servisu požádejte o odborný posudek o závadě společně s předpokládanou cenou za opravu. Pokud se vada projeví v šestiměsíční lhůtě, pohlíží zákon na věc, jako by byl vůz vadný již při převzetí.

Krok po kroku

Nejdříve se ubezpečte, že vada nebyla popsána v kupní smlouvě

Nejedná se o zjevnou (na první pohled viditelnou) vadu

Nejedná se o vadu, která by odpovídala míře používání nebo opotřebení vozidla

Zkontaktujte prodávajícího a upozorněte jej na rozpor v kupní smlouvě

 

Přejeme hodně štěstí při výběru dlouholetého parťáka a hodně trpělivosti při jednání s podvodnými majiteli!