NajdiKáru - soukromá inzerce ojetých aut, bez autobazaru, bez provize!

Čas přezout na letní pneumatiky! Nebo ne?

Tak jako každé jaro i letos spousta řidičů zvažuje, jestli už počasí dovolí přezutím zimních pneumatik na letní. A ještě aby ne… Toto rozhodnutí může obrovsky zahýbat s ovladatelností automobilu a tím pádem i bezpečností při provozu. Kdy je tedy ten správný čas?

Není to jen o datumech

Asi většina majitelů aut ví, že povinnost zimních pneumatik platí od 1. listopadu až do 31. března povinně. Jistě, datum tedy hraje svou důležitou roli v rozhodování o přezutí pneumatik. Nebuďte ale hrrr a orientujte se i podle jiných věcí. Pokud například ještě na začátku dubna převládá spíše zimní počasí (tedy teploty dlouhodobě pod 7°C), je přezouvání na letní pneu dost unáhlený krok, který vás bude stát při nejhorším i autonehodu.

Zimní gumy po celý rok

Velká část řidičů myslí ekonomicky” (nebo to o sobě alespoň tvrdí) a v letních měsících dojíždí vzorek na zimních pneu, aby jednu sezónu ušetřili za koupi letních. Do jaké míry se toto jednání vyplatí je však otázkou. Nejen, že zimní pneumatiky mají v letních měsících mnohem horší jízdní vlastnosti (brzdnou dráhou počínaje a ovladatelností konče), ale mají také vyšší valivý odpor, čímž zvyšují celkovou spotřebu vozidla. Takže pokud vás neodrazuje menší míra bezpečnosti zimních pneumatik v létě, myslete alespoň na část ekonomickou – na zimních pneumatikách totiž může spotřeba vzrůst až o 15%.