NajdiKáru - soukromá inzerce ojetých aut, bez autobazaru, bez provize!

Kupujete ojeté auto? 5 tipů, na co si dát pozor

Koupě nového auta je někdy velmi emotivní záležitostí.

 

Koupě nového auta je někdy velmi emotivní záležitostí. Těšíte se, studujete desítky autobazarových i soukromých inzerátů… Prodejci ojetých automobilů to moc dobře ví a budou na vás zkoušet různé taktiky a fígle. Naše tipy vám pomohou, abyste koupili vysněné auto skutečně za dobrou cenu.

 

1) Stočený tachometr? Nic neobvyklého

Váš plechový mazlík má najeto jen pár desítek kilometrů  a cena je víc než lákavá. Počet najetých kilometrů je jednou z věcí, která ihned zaujme naši pozornost. Myslete ovšem na to, že přetočit tachometr (a to i o 100 000 km) není pro podvodníky nic složitého. Skutečný počet kilometrů nemusíte zaručeně zjistit ani ze servisní knížky.

Jak si tedy zkontrolovat, zda počet km na tachometru opravdu odpovídá? Řešením je obvolání autoservisů z knihy (servisní historie musí být nepřerušená, nejlépe v elektronické podobě). Prodejci vozů jsou schopni nám navykládat příhody o autě koupeném pro důchodce, kteří mají roční nájezd pár tisíc kilometrů. To se samozřejmě může stát, ale neuškodí se mít na pozoru.

 

2) Ach, ty emoce

Probíráte se desítkami inzerátů, až TO prostě najdete. Vyhlédnutá ojetina je jedna z mála a vy prostě tohle auto chcete za jakoukoli cenu. Co na tom, že trochu chrastí motor a při řazení si dáváte malou posilovnu… Jsme jen lidé a zvláště ženy se snadno nechají unést úžasnou barvou či vymazleným interiérem. Hodně mužů zase vsadí vše na jednu kartu - své schopnosti a znalosti. Autobazary jsou ovšem plné super aut, která vypadají dobře. Prodejci mají navíc perfektně zmáknutou psychologii prodeje a jakmile vycítí, že máte téměř vybráno, do nákupu vás nenápadně dotlačí. Jakmile pak uslyšíte, že je o vůz velký zájem, snadno se ocitnete v časové tísni.

Držte se při zemi!  Jestli jste o autu básnili kamarádovi, který s vámi nadšení zrovna nesdílel, vemte ho s sebou. Pozvěte si na pomoc někoho, kdo vám vyhlédnutý úlovek pořádně kriticky zhodnotí. Vezměte auto před koupí do servisu a možná ušetříte jak své peníze, tak své nervy.

 

3) Karoserie je v pořádku!

Závady na karoserii uhodí každého zájemce do očí okamžitě, stejně jako interiér vozu. To ale zdaleka není všechno, co byste si měli zkontrolovat. Zvlášť u levnějších vozů jsou důležitým prvkem také pneumatiky. Jejich pořízení je celkem finančně nákladné, čímž se samozřejmě snižuje hodnota vozu. Jsou pneumatiky více sjeté na jedné straně? Na vině bude nejspíš rozhozená geometrie. Stačí pustit na minutku volant. Stáčí se vám auto doprava či doleva? V tom případě máte jasno.

Důležité je ale i to, co je uvnitř. Hodně lidí se v motorech nevyzná, a tak se pod kapotu ani nepodívají. Faktem ovšem je, že zatímco přelakování poškozeného kusu karoserie stojí kolem 5.000 Kč, taková vada na motoru nebo i obyčejné rozvody, které “zapomněli” vyměnit, jsou o desetitisíce dražší a čekají právě na vás. Zkontrolujte také funkční části auta!

 

4) Zkušební jízda ano!

Za všech okolností trvejte na zkušební jízdě. I během krátké projížďky laik snadno odhalí technický stav vozidla. Ideální je startovat ojeté auto studené, poslouchat jeho zvuky a sledovat, co vychází z výfuku. Nepatřičné zvuky a jakýkoliv nápadný kouř z výfuku znamenají obvykle větší či menší problém. Nastartovali jste v pořádku? Při rozjezdu poznáte kvalitu spojky i převodovky, vyzkoušíte si plynulou jízdu i prudké zrychlení.

Nezapomeňte vyzkoušet rádio, elektrické stahování oken, účinnost ruční brzdy, klimatizaci i všechna světla. Pozor: záruka se u ojetého vozidla vztahuje jen skryté vady, které není možné v době prodeje odhalit a kupříkladu nefunkční stěrače nebo blikače vám nebudou při reklamaci uznány.

Nechce vás prodejce pustit za volant? V žádném případě si nenechte vnutit místo spolujezdce. Prodejce vozu totiž o jeho nedostatcích moc dobře ví a bude se je snažit zakrýt. Nefungují parkovací senzory? Zaparkuje předkem. Trhající motor může skrýt za svou “práci” se spojkou atd.

 

5) Nut(d)né papírování

Správně vyplněné a úplné doklady jsou naprostou nutností a ani nechceme věřit, že by toto téma někdo podcenil. Ale najdou se takoví… Zkontrolujte si proto pečlivě, zda sedí všechna čísla uvedená v technickém průkazu s čísly vyraženými na karoserii auta. Zavolejte do servisu značky a ověřte podle VIN čísla konkrétní automobil. Nebude to zadarmo, ale budete mít klid.

Určitě si také zjistěte, zda není auto v majetku někoho jiného – například leasingové společnosti. Na policii pak snadno zjistíte, zda po tomto autě není vyhlášeno pátrání. Vyvarujete se tak bolestivému loučení s vaším novým plechovým mazlíkem.