NajdiKáru - soukromá inzerce ojetých aut, bez autobazaru, bez provize!

Pár dobrých rad před koupí vozu do 50 000 Kč

Existuje spousta návodů, rad a tipů, jak na koupi ojetého vozu. Bohužel se ale většina těchto návodů zaměřuje na auta nad 100 000 Kč, což je v Česku nejpočetnější skupina inzerovaných ojetin. Je ale spousta lidí, kteří se poohlížejí po levnějších variantách. Proto jsme si řekli, že se zaměříme na auta do 50 000 Kč.

1.      Koroze

Za zmiňovanou cenu asi těžko najdete vůz, který přednedávnem vyjel z výrobní linky. Budete pravděpodobně vybírat z vozů, jejichž stáří se bude pohybovat někde mezi 15 a 20 lety. U takových vozů se dá předpokládat, že už mají kde co za sebou a proto je nutné být ostražitý, zvlášť co se týče koroze. Motor i interiér můžou být naprosto v pořádku, pokud je ale míra rzi neúnosná, neprojdete technickou ani u nejlepšího kamaráda a moc dlouho si s autem nezajezdíte.

2.      Finanční rezerva

Jeden z nejdůležitějších bodů. Ve zkratce, pokud máte volných 50 000 Kč, nekupujte auto za 50 000 Kč. Za uvedenou cenu dostanete vůz, u kterého budete muset počítat s častějším servisem a je tak dobré mít odložené nějaké peníze právě pro tyto účely. Ideálně můžeme hovořit o 15 – 20% z ceny vozidla. Není přece nic smutnějšího, když vám auto stojí kvůli tomu, že musíte nejprve našetřit na servis.

3.      Diesel ne

Samozřejmě můžete oponovat, že dieselové motory z koncernu (jako například v Česku velmi oblíbený 1,9 TDI) jsou známé pro svou spolehlivost a nízkou spotřebu. Budiž… Nicméně pokud už se v takovém motoru něco pokazí, je oprava řádově mnohem dražší, než u benzínových motorů. Dieselové motory totiž mají složitější konstrukci a vyšší nároky na přesnost, proto jsou náhradní díly zpravidla dražší.

4.      Technické prověření

Většina lidí má ve zvyku klást velký důraz na počet najetých kilometrů. To ale v dané cenové kategorii není až zas tak důležitý aspekt. Mnohem více o autě řekne například servisní knížka, počet majitelů a celkový technický stav. Proto není od věci vzít auto před koupí na prohlídku k automechanikovi. S naší službou kontroly nezávislým mechanikem to nikdy nemohlo být jednodušší.

5.      Zapomeňte na jedinečnost

V dané cenové kategorii rozhodně nechcete auto, které u nás není běžné. Například motor, který se u nás nevyráběl, auto dovezené bůhví odkud a značky, které ani pořádně neumíte vyslovit. Důvod je prostý: budete na něj velmi obtížně shánět náhradní díly, a když už je seženete, budou s největší pravděpodobností o hodně dražší než u modelů, které jsou u nás běžné.

6.      Pouze vozy ze soukromé inzerce

A jsme zase u toho. Ne, že bychom chtěli házet špínu na autobazary, ale všichni víme, jaké je realita. V případě koupě od soukromé osoby máte hned dvě výhody. Jednak se na vás soukromník nebude pokoušet vydělat (alespoň ne do takové míry jako autobazar), druhak je pravděpodobné, že auto vlastní už nějakou dobu a tak o něm bude vědět mnohem více detailů. No a přesně proto je ideální nakupovat právě u nás, my si totiž dáváme záležet, aby všechny inzeráty u nás byly pouze ze soukromé inzerce.